Najlepsze rodzaje firan
Nie da się ukryć, że na wygląd danego wnętrza duży wpływ mają wykorzystane w danym przypadku dodatki. Jednym z nich są firany, które różnić się mogą długością, kolorystyką czy materiałem wykonania. To one w dużej mierze nadają pomieszczeniu określony charakter. Ich rodzaj warto więc dopasować do aranżacji i wymiarów samego okna. Na jakie firany należy zwrócić szczególną uwagę? Co trzeba na ten temat wiedzieć?
Najlepsze rodzaje firan
Jakie firany wybrać? Odpowiedź na to pytanie wcale do najłatwiejszych nie należy. Duże znaczenie ma na pewno materiał ich wykonania.
Piękne firany pełnią w pomieszczeniu przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Jednak na tym nie koniec. Pozwalają na doświetlenie wnętrza lub przeciwnie - czynią je przytulniejszym, bardziej intymnym. Podczas wyboru firan trzeba mieć na uwadze ich design czy wygodę użytkowania. Na jaki materiał się zdecydować? Tutaj znaczenie może mieć jego przepuszczalność, grubość, gęstość wzoru, struktura, podatność na zagniecenia, łatwość utrzymania w czystości czy to, jak układa się na oknie.
Oczywiście tkaniny przeznaczone na firany mocno się od siebie różnią. Dobrze jest więc na starcie zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami w tym zakresie. Największą popularnością od lat cieszą się firany tiulowe czy żakardowe. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Do wyboru są także przewiewne firany z woalu czy nowoczesne firany panelowe.
Firany z woalu
Woal to wbrew pozorom tkanina o mocnym skręcie. Zazwyczaj tworzona jest z mieszkanki włókien sztucznych oraz bawełny. Firany wykonane z woalu nie należą do najbardziej przejrzystych. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, gdy celem jest ograniczenie ilości światła wpadającego do środka. Woal jest tkaniną efektowną wizualnie. Zazwyczaj jest mleczny i dobrze się układa. Może mieć różne odcienie i posiadać różnorodne zdobienia. Ciekawą propozycją są na pewno modele kreszowane, a więc gniecione. Firany woalowe wymagają na ogół prasowania, ale temperatura żelazka nie może być zbyt wysoka.
Woal zaleca się prać ręcznie w wodzie zimnej lub letniej. Wtedy nie traci on swojego pierwotnego kształtu. Unikać należy w tym przypadku pralek automatycznych. Eksperci zalecają prać firany wykonane z woalu w chłodnej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Powinno się je delikatnie ugniatać, a potem kilka razy przepłukać. Do ostatniego płukania można dodać odrobinę soli kuchennej.
Firany z deszczyku
Firany tego typu są bardzo delikatne, subtelne. Mogą być nieco krótsze i wtedy sprawdzają się nawet w kuchni. Na ogół bywają jednak długie. Są częstym wyborem do salonów. Prezentują się lekko i są świetnym wyborem na lato. Wtedy królują bowiem tkaniny przewiewne. Z drugiej strony na firany z deszczyku postawić można również zimą, bo nie zatrzymują one ciepła płynącego z kaloryfera. Ograniczają dodatkowo nieco dostęp światła do pomieszczeń i delikatnie go rozpraszają. Dzięki temu wnętrza nie nagrzewają się zbyt szybko, ale jednocześnie są dobrze oświetlone.
Dużym atutem firan deszczyk jest to, że można je dowolnie układać. Wszystko zależy od udrapowania. Mimo to w każdej postaci wyglądają doskonale. Sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych i klasycznych jednocześnie. Często wyposażone są w dodatkowe ozdoby np. cekiny, przeszycia, koraliki. Prezentują się efektownie z każdej strony, również z zewnątrz. Nic więc dziwnego w tym, że moda na nie nie przemija od wielu lat.
Firany sable
Sable jest materiałem o gęstej strukturze. Sprawdza się doskonale jako tkanina na firany. Stanowić może efektowną, ale jednocześnie elegancką ozdobę we wnętrzach, w których dominują wyraziste barwy.
"Sable" to słowo wywodzące się z języka francuskiego i oznaczające "piasek". Rzeczywiście firany wykonane z tego materiału mają charakterystyczną strukturę, która przypominać może drobiny piasku. Dlatego są one sztywne. Materiał ten układa się dość obszernie. Wiele osób nazywa ją francuskim woalem. Trudno z tymi porównaniami się nie zgodzić.
Firany sable są eleganckie, mało przejrzyste i dość sztywne. Skutecznie rozpraszają intensywne promieniowanie słoneczne i nie wymagają prasowania. Zawsze prezentują się nienagannie. Pasują do różnorodnych aranżacji. Wyróżniają się uniwersalnym wzornictwem i nie przytłaczają wnętrz. Po wypraniu firany z sable wystarczy jeszcze wilgotne powiesić. Po wyschnięciu prezentują się nienagannie. Układać je można na wiele różnych sposobów.
Firany z tiulu
Tiul to materiał bardzo delikatny, zazwyczaj ażurowy. Tworzony jest z bawełny lub naturalnego jedwabiu. Cechuje się na ogół przejrzystością. Z tego powodu tiulowe firany pozwalają na dobre nasłonecznienie wnętrz. Tiul łatwo można upinać na różne sposoby. Świetnie sprawdza się zatem w przypadku różnorodnych dekoracji okiennych. Świetnie się układa. Niestety wymaga także regularnego prasowania, bo jest to tkanina podatna na zagniecenia. Firany z niej wykonane trzeba systematycznie odkurzać i prać, bo łatwo osadzają się na nich kurz i innego typu zabrudzenia.
Firany wykonane z tiulu dobrze jest prać ręcznie. W przypadku pralek automatycznych trzeba dla bezpieczeństwa zrezygnować z ich odwirowywania. Dobrym rozwiązaniem jest namoczenie ich przez około godzinę w ciepłej wodzie. Tiulowe firany prać należy z użyciem delikatnego detergentu lub zwykłego mydła. Później przekłada się je do miski z dodatkiem sody oczyszczonej i płucze w zimnej wodzie, najlepiej z krochmalem.
Firany panelowe
Firanki panelowe to wciąż pewna nowość, ale już zdążyły zdobyć całkiem sporą popularność. Wybierają je chętnie osoby ceniące sobie minimalizm i prostotę. Często wykonywane są żakardu. Są wówczas bardzo praktyczne. Nie gniotą się i nie zmieniają swojego pierwotnego kształtu. Można je bez obaw rozsuwać i zasuwać wiele razy bez konieczności prasowania.
Firany panelowe świetnie wyglądają od wewnątrz i od zewnątrz. To ważne, bo okna nie bez powodu uważane są za wizytówkę domu. Firany panelowe są idealnym wyborem do różnych pomieszczeń. W kuchni czy jadalni postawić warto na modele klasyczne. Ciemniejsze lepiej zostawić to sypialni. Panelowe firany bywają także kolorowe. Wówczas zazwyczaj wykorzystywane są w pokojach dziecięcych. Mogą mieć różne kształty i wykończenia. To dobra informacja dla posiadaczy mniej standardowych okien. Przy pomocy firan panelowych można stworzyć bardzo ciekawą dekorację okna. Mogą one zakryć je w całości lub pokrywać tylko jakąś jego część.
Jak wybrać najlepsze firany?
Wybór firan w sklepach jest naprawdę bardzo szeroki. Dlatego zakup odpowiedniego produktu wcale nie jest zadaniem łatwym. Na jakie firany się zdecydować? Są one produkowane z wielu różnych materiałów, które różnią się między sobą wyglądem czy właściwościami. Bywają mniej lub bardziej transparentne, lekkie i ciężkie, sztywne lub wręcz przeciwnie. Możliwości nie brakuje. Każdy powinien więc samodzielnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami w tym zakresie. Nie ma uniwersalnych firan, które sprawdzą się zawsze. Jedno jest pewne - każdy znajdzie w końcu coś odpowiedniego dla siebie.