Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie zasłony do salonu kupić?

2022-09-19
Jakie zasłony do salonu kupić?

Nie da się ukryć, że udana aranżacja salonu w dużej mierze zależy od odpowiedniego doboru tkanin. Narzuty, dywany, poduszki czy zasłony są w stanie ocieplić wnętrze, wprowadzić do niego nieco elegancji i nadać aranżacji całkiem nowego charakteru. Zasłony przy okazji w pokoju dziennym pełnią jeszcze jedną, istotną rolę. Tworzą idealną oprawę dla okien i wpływają na dopływ naturalnego światła do środka pomieszczenia. Zatem jakie zasłony do salonu warto wybrać?

Jakie zasłony do salonu kupić?

Podczas wyboru firan do salonu warto mieć na uwadze styl wnętrza, kolorystykę ścian, wielkość czy usytuowanie okien. Jeśli okna w pokoju dziennym wychodzą na południe, należy postawić na zasłony, które ochronią wnętrze przed nadmiarem promieni słonecznych. W małych pomieszczeniach raczej nie sprawdzą się firany ciemne i ciężkie. Można postawić na firany gotowe lub uszyć je na zamówienie.

W sytuacji, gdy w oknach nie ma żaluzji i okien, dobrym pomysłem jest zakup nieco grubszych zasłon. Nie będą one wówczas prześwitywać np. po zapaleniu światła. Gdy mają tylko pełnić funkcję dekoracyjną, można sobie pozwolić na znacznie więcej. Przy wąskich oknach zdecydować się warto na zasłony panelowe. Długość zasłon to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji. Jednak przed zakupem trzeba dokładnie zmierzyć okna pod kątem szerokości i długości.

Materiał, z którego uszyte są firany do salonu, powinien pasować do wystroju danego wnętrza. I tak wzory kwiatowe są idealnym wyborem do wnętrz utrzymanych w stylistyce klasycznej. Z kolei wzory geometryczne sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Zasłony do pomieszczenia dobrać można na zasadzie kontrastu. Jest to strzał w dziesiątkę, gdy ściany są jasne, a wnętrze samo w sobie jest pozbawione innych, mocnych akcentów kolorystycznych. Zbyt wiele barw w jednym pokoju może wprowadzać wrażenie chaosu. Jednolite zasłony w stonowanej kolorystyce pasować będą jednak np. do mocnego, oryginalnego dywanu.

W pomieszczeniach eleganckich zdecydować się można na firany uszyte z bardziej błyszczących tkanin. Zrezygnować trzeba jednak raczej z połączeń awangardowych, odważnych. W salonie warto bowiem zachować ład i porządek. Zasłony mogą mieć ciekawą barwę, ale raczej w stonowanym odcieniu. Nowoczesne aranżacje uzupełnić można np. zasłonami grafitowymi czy intensywnie zielonymi, ale raczej pozbawionymi wzorów. Z kolei do ścian szarych pasować będą w zasadzie wszystkie barwy tkanin.

Jaki rodzaj zasłon do salonu wybrać?

najlepsze zasłony do salonu

W zasadzie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zasłon do salonu - dekoracyjne, zaciemniające oraz panelowe. Każde mają swoje cechy charakterystyczne i różnią się między sobą funkcjonalnością.
Zasłony zaciemniające są od lat bardzo popularne. Szyje się je z grubszych tkanin, które skutecznie zatrzymują światło. Są idealne do przyciemniania wnętrz i ich zasłaniania przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Sprawdzają się w przypadku okien wychodzących na południe oraz na zachód. Warto rozważyć ich zakup do mieszkania umiejscowionego na parterze lub pierwszym piętrze, zwłaszcza gdy okna wychodzą na ulicę. Poza tym zasłony zaciemniające wspomagają regulację temperatury. Latem skutecznie blokują promieniowanie słoneczne. Wnętrza nagrzewają się wówczas wolniej. Z kolei zimą izolują salon. Blokują chłód z zewnątrz i zatrzymują ciepło w środku.

Zasłony dekoracyjne służą natomiast przede wszystkim do dekorowania wnętrz. Znacznie słabiej blokują promieniowanie słoneczne i już tak skutecznie nie regulują temperatury. Są za to na ogół lżejsze i bardziej zwiewne. Często wykonywane są z transparentnych materiałów. Stosowane są na ogół w pomieszczeniach z oknami północnymi. Upinać je można na różne sposoby. Czasem mają formę wolno zwisających sznurków. Są to tzw. makarony.

Na końcu warto wspomnieć o zasłonach panelowych. Mają one formę szerokich, pionowych pasów montowanych na szyny. Można je dowolnie przesuwać, zasłaniając całość lub tylko część okna. Często przybierają orientalny wygląd i zwane są wtedy panelami japońskimi.

Jak dobrać kolor zasłony do salonu?

Jak dobrać kolor zasłony do salonu

Często spotkać się można z opinią, że kolor zasłon należy dobrać odpowiednio do kolorystyki ścian w salonie. Jednak w dobie bardzo dużej popularności ścian neutralnych kolorystycznie pole do popisu jest naprawdę bardzo szerokie. We wnętrzach białych, szarych czy beżowych sprawdzą się zasłony w zasadzie w każdym wariancie kolorystycznym. Postawić można tutaj zarówno na harmonię, jak i na kontrast. Osoby, które lubią barwy jasne np. biele i szarości, zdecydować się mogą na zasłony białe, brązowe, delikatnie różowe itd. Jednak nie muszą być one nudne. Wystarczy zakupić model uszyty z ciekawej tkaniny. Dodatkowo zasłony zawsze można upiąć w fantazyjny sposób.

Z kolei miłośnicy kontrastów postawić mogą na zasłony o wyrazistej barwie np. turkusowe. Taki element z pewnością ożywi każde wnętrze. Co ciekawe, z zasłon w intensywnej kolorystyce nie trzeba rezygnować także wówczas, gdy ściany zostały pomalowane na mocniejszy kolor. Także i w tym przypadku sprawdzić się może zasada kontrastu. Z drugiej strony można ściany spróbować nieco stonować, kupując zasłony beżowe czy szare.
Kolor ścian to również nie wszystko. Barwa zasłon powinna też pasować do wystroju całego wnętrza. Mogą stać się one jednym z najważniejszych elementów salonu. Do aranżacji klasycznych pasują zasłony utrzymane w jednolitej kolorystyce, raczej stonowane. Za najbardziej luksusowe uchodzą tkaniny połyskujące, ale także monochromatyczne. W przypadku stylistyki glamour można już natomiast nieco zaszaleć. Sprawdzą się np. zasłony czerwone czy fioletowe.

Wybrać jasne czy ciemne zasłony?

Tutaj spore znaczenie ma wielkość całego pomieszczenia. To może brzmieć nieco dziwnie, ale ma to wręcz uzasadnienie naukowe. Dodatki, które znajdują się w zasięgu naszego wzroku i utrzymane są w barwach ciepłych, wydają się być blisko. Podobnie jest z zasłonami w chłodnej kolorystyce. Sprawiają one wrażenie oddalonych, dlatego są dobrym wyborem w małych wnętrzach. Pozwalają na ich optyczne powiększenie. Nie trzeba bać się tego, że wprowadzą do salonu chłód i surowość. Sporo zależy bowiem od zastosowanego światła i innych dekoracji we wnętrzu.

Eksperci zalecają zatem do niewielkich salonów wybór zasłon jasnych, które optycznie powiększają przestrzeń. Z kolei zasłony ciemne, grube są lepszym rozwiązaniem w pokojach okazałych, przestronnych. Nie przytłaczają one wówczas wnętrza, ale nadają mu ciekawego, niekiedy eleganckiego charakteru. Jednak i tak decyzja ostateczna należy zawsze do kupującego.

Wybór zasłon do salonu wielu osobom sprawiać może kłopoty. W końcu oferta na rynku w tym zakresie jest naprawdę szeroka. Na co się zatem zdecydować? Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wielkość pomieszczenia, jego usytuowanie, aranżację, kolorystykę ścian itd. Duże znaczenie mają także potrzeby i oczekiwania domowników. Do wyboru są zasłony dekoracyjne, panelowe i zasłony zaciemniające. Szyte są z różnorodnych tkanin i mają zróżnicowaną kolorystykę. Jedno jest pewne, każdy prędzej lub później znajdzie model, który sprawdzi się w 100%.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel