Darmowa dostawa od 500,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prasować firany?

2022-12-19
Jak prasować firany?

Firany i zasłony są ważnym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniach, ale zawsze nadchodzi moment, kiedy trzeba je wyprać i wyprasować. Wiadomo, że prasowanie firan nie jest łatwym zadaniem, głównie ze względu na duże powierzchnie materiału i tkanin, które wymagają specjalnego potraktowania. Niemniej jednak istnieją sposoby, które ułatwiają tę czynność.

Czy prasowanie firn musi być trudne?

Co ciekawe, przygotowanie do prasowania należy rozpocząć już na etapie prania. Co to oznacza? Firany warto złożyć w kostkę. Można je też włożyć do specjalnych worków - są one przeznaczone specjalnie do użycia w pralce. W ten sposób firany nie zemną się zbyt mocno w trakcie samego prania. Dodatkowo nie należy ustawiać zbyt dużych obrotów wirowania. Można zresztą z niego zrezygnować, gdy jest to możliwe. Tak uniknąć można powstawania zagnieceń. Te, które powstaną, można dość łatwo usunąć.

Oczywiście kluczem do sukcesu jest zaopatrzenie się w odpowiednie żelazko. W sklepach znaleźć można urządzenia o szerokim zakresie temperaturowym. Dlatego bez problemu można ustawić odpowiedni tryb prasowania. Trzeba też sprawdzić, jakie wymagania ma dana tkanina, aby nie doszło do jej przywarcia do stopy żelazka.

Okazuje się, że nie wszystkie materiały dobrze tolerują kontakt z gorącą powierzchnią. Doprowadzić to może do ich zniszczenia. Za najtrudniejsze do prasowania uchodzą firany z gładkiego woalu, tiulu i organtyny. Są one niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia. Z drugiej strony wymagają prasowania, bo po praniu prezentują się mało estetycznie.

Jak prasować firany wykonane z wymagających materiałów?

Zwiewne, delikatne i lekkie firany są bardzo atrakcyjne wizualnie, gdy wiszą w oknie. To wyjątkowa ozdoba wnętrza. Jednak tak jest, gdy są idealnie gładkie - dobrze wyprasowane. Jak należy postępować z firanami wykonanymi z tiulu? To tkanina sztuczna, która wymaga użycia niskiej temperatury. Z pomocą może przyjść w tym przypadku spryskiwacz z wodą. Ten materiał dobrze jest wygładzić, gdy jest nieco wilgotny. Dlatego prasowanie najlepiej rozpocząć zaraz po wypraniu firanki.

Osoby, które wykorzystują klasyczne żelazko, powinny sobie przygotować czystą wodę do namaczania bądź mokrą szmatkę, przez którą będą prasować firanę. Podobnie jest w przypadku innych tkanin sztucznych. Przykładem jest woal.

Jak wyprasować firany z lnu lub bawełny? Te tkaniny trzeba wygładzać żelazkiem nastawionym na wysoką temperaturę. Bawełna wymaga 100 stopni Celsjusza. Z kolei len należy prasować żelazkiem rozgrzanym do czerwoności. Przy firankach z lnu pomocny będzie spryskiwacz. Ewentualnie można je prasować zaraz po wypraniu.

Prasowanie firan woalowych

Woal jest materiałem, który wymaga dużej uwagi. Należy go prać w niskiej temperaturze bez silnego wirowania. Podstawą jest też delikatne prasowanie. Żelazka nie należy nastawiać na bardzo wysoką temperaturę. Wtedy firankę można nawet spalić lub spowodować nadtopienie włókna, co powoduje potem świecenie się tkaniny. Takiego efektu nie da się już niestety odwrócić. Co ciekawe, firany woalowe prasuje się raczej łatwo, o ile pamięta się o podstawowych zasadach. Dla ułatwienia sięgnąć można po bawełnianą ściereczkę. Wtedy łatwiej jest uniknąć wyświecenia materiału.

Jak skutecznie wyprasować firany tiulowe?

Tiul jest tkaniną sztuczną, o czym wspomniano już wyżej. Często zaleca się jej prasowanie w pionie, gdy firana wisi na karniszu. Pomocne są w tym przypadku parownice i żelazka z generatorem pary. Takie urządzeni wystarczy przyłożyć do firany, a wszystkie zagniecenia są dość szybko usuwane. Jeśli takiej możliwości nie ma, przyda się deska do prasowania i krzesła. Trzeba je ułożyć za deską do prasowania. Układa się na nie uprasowane elementy firany. W ten sposób nie wygniotą się, do czego doszłoby na skutek kontaktu z podłogą. W sytuacji, gdy żelazko nie wytwarza pary wodnej, przyda się spryskiwacz z wodą. To sprzęt ręczny, niepozorny, ale przydatny w czasie prasowania i to nie tylko firan.

Prasowanie jedwabiu w praktyce

Jedwab to materiał niezwykle szlachetny, a przy tym bardzo delikatny. Tradycyjnie produkowany był z kokonów jedwabnika w starożytnych Chinach. To tkanina gładka, miła w dotyku, która wymaga delikatnej pielęgnacji i uważnego prasowania. W przypadku zwykłego żelazka trzeba ustawić minimalną temperaturę i zrobić próbę w niewidocznym miejscu. Można też sięgnąć po cienką, suchą szmatkę lub specjalną nakładkę na żelazko. Firany prasować warto na lewej stronie. Z niewielkimi zagnieceniami poradzić sobie powinna para.

Firany z lnu - jak wygląda ich prasowanie?

Len to materiał o bardzo długiej historii. Sięga ona VIII wieku przed naszą erą. Początkowo len produkowano ręcznie z naturalnej przędzy. Dzisiaj spotkać można często materiały z dodatkiem bawełny, wełny lub włókien sztucznych, które nieco chronią przed gnieceniem. Len niestety nie jest prosty w pielęgnacji, bo łatwo się gniecie i trudno jest go wyprasować. To tkanina odporna na wysokie temperatury, a więc można ją prasować mocno rozgrzanym żelazkiem. Len najlepiej prasować, gdy jest jeszcze wilgotny. Przyda się także generator pary.

A może rozwiesić firany i zostawić je do samodzielnego wyprostowania?

Są osoby, które rozwieszają firany zaraz po prasowaniu, aby uniknąć ich późniejszego prasowania. Wtedy suszą się one samoistnie, a przy okazji rozprostowują. Jednak czy to na pewno dobry pomysł? Tak, ale są pewne warunku. Rozwiązanie to jest dobre, gdy firany są wykonane z materiału syntetycznego. Wtedy jest to świetny trik, który pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu. Na podłodze należy jednak rozłożyć ręczniki lub ścierki - pochłoną one wodę kapiącą z tkaniny.

Problem pojawia się wówczas, gdy firany są wykonane z materiału naturalnego. Wtedy lepiej jest je wysuszyć w pozycji leżącej, wyprasować i na końcu powiesić. Z czego to wynika? Po powieszeniu mokrych zasłon, woda kieruje się ku dołowi. Firany stają się cięższe, co powodować może ich wydłużanie czy zniekształcanie. Naturalne materiały w przeciwieństwie do sztucznych mają tendencję do rozciągania. Lepiej więc nie wykorzystywać tego sposobu, gdy firany są lniane lub bawełniane.

Jak skutecznie prasować firany?

Na starcie trzeba zawsze sięgnąć po rady producenta danego produktu tekstylnego. Te powinny znajdować się na metce lub opakowaniu firan. Nie należy więc od razu się ich pozbywać. Czasem okazuje się, że danych tekstyliów nie można w ogóle prasować. Na szczęście jest to rzadka sytuacja.

Firany zazwyczaj są szyte z dość delikatnych materiałów np. tiulu czy woalu. Nie należy ich więc traktować bardzo wysoką temperaturą. Do prasowania wykorzystać można klasyczne żelazko, żelazko z generatorem pary lub stację parową. W przypadku żelazek bez funkcji pary przydatny będzie także spryskiwacz z wodą. Czasem z pomocą przychodzi zwykła, bawełniana ściereczka.

Prasowanie firan wcale nie musi być trudne, o ile przestrzega się kilku podstawowych zasad. Na pewno podstawą jest stosowanie się do zaleceń producenta - to one powinny być wyznacznikiem postępowania w tej sytuacji.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel