Jak prać firany? Prawidłowe czyszczenie firan
Jak doprowadzić firany do czystości i przywrócić im śnieżną biel? Okazuje się, że pranie tego typu tkanin nie należy do najłatwiejszych. Są one bowiem bardzo delikatne. Jak należy je prać - ręcznie, a może w pralce? Co zrobić aby materiał po praniu nadal się dobrze układał?
Firanki - pranie ręczne czy w pralce?
Białe firanki we wnętrzu pełnią funkcję dekoracyjną. Stanowią zabezpieczenie przed wścibskimi oczami sąsiadów. Działają też niczym filtr. Zbierają bowiem zanieczyszczenia, które trafiają do środka. Nawet zwykłe otwarcie okna i trafiający do środka smog sprawiają, że firany stają się brzydkie, żółte. Tkaniny mają też tendencję do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, dymu papierosowego, tłuszczu czy promieniowania słonecznego. To niestety wszystko przekłada się na to, że z czasem zaczynają się prezentować mało estetycznie. Jak często należy je zatem prać? Jak sprawić, aby prezentowały się ładnie?
Czy w ogóle pranie firanek w pralce jest dla nich bezpieczne? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sporo zależy od materiału ich wykonania, a także wykończenia. Niektóre tkaniny nie powinny być w ogóle moczone, a inne przeznaczone są jedynie do prania ręcznego. Przede wszystkim zawsze należy stosować się do wskazówek producenta umieszczonych na metce firanek. Co jeśli jej nie ma, bo została np. odcięta? Wtedy firany można oddać do pralni lub potraktować w naprawdę bardzo delikatny sposób.
Co trzeba wiedzieć o ręcznym praniu firanek?
Pranie firanek odbywa się znacznie rzadziej niż pranie pościeli czy ubrań. Jednak i tak warto znać parę wskazówek, aby ich przypadkowo nie zniszczyć. Firany bardzo często wykonywane są z delikatnego materiału. Cechują się sporą podatnością na uszkodzenia. Jak należy je zatem traktować? Jeśli nie wiadomo, czy nadają się do prania w pralce, lepiej nie ryzykować i wyprać je ręcznie. To zresztą norma w przypadku firanek haftowanych. Ich drobne elementy w trakcie prania mogłyby ulec zniekształceniu lub całkowitemu zniszczeniu. Tego oczywiście nikt nie chce. W trakcie prania firan nie można pocierać. Materiał można jedynie delikatnie ugniatać. Zanieczyszczenia powinna usunąć woda z dodatkiem specjalnego płynu do delikatnych tkanin.
Jak wygląda pranie firan wykonanych z tiulu, lnu lub bawełny? Tego typu tworzywo najlepiej jest trzymać z daleka od pralki. W celu zachowania pierwotnej faktury takich firan, trzeba je prać ręcznie. W tym celu warto przygotować dużą miskę, nalać do niej ciepłej wody z mydłem i poczekać, aż się rozpuści. Sprawdzi się także detergent płynny. Potem firanki można w takim roztworze zanurzyć.
Ręcznie powinno się także prać firanki wykonane z woalu. Eksperci zalecają zresztą ich wcześniejsze namoczenie w wodzie połączonej z proszkiem do prania i solą do firan. Potem pierze się je w chłodnej wodzie z płynem do płukania. Nie ma lepszego sposobu, aby pozbyć się z nich szarego nalotu oraz nie zniszczyć delikatnej tkaniny.
Pranie ręczne jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku wielu firan. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby tak czyścić firany różnego rodzaju.
Pranie firan w pralce - co warto o tym wiedzieć?
W tym przypadku trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Należy się do nich stosować niezależnie od tego, jaki rodzaj firanek ma zostać wyprany. Wtedy nie trzeba martwić się o zniszczenie materiału na skutek prania.
Brudne firanki przed praniem warto namoczyć. W sytuacji, gdy są mocno zakurzone, można je najpierw delikatnie oczyścić z zanieczyszczeń na sucho, a potem włożyć do wanny czy dużej miski z chłodną wodą. Tak powinny się namaczać przez kilka godzin. Im dłużej będą leżeć w wodzie, tym łatwiej będzie można usunąć z nich zabrudzenia. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu, do wody można dodać nieco delikatnego detergentu z wybielaczem w składzie. Oczywiście dotyczy to jedynie białych firanek. Jeśli tkaniny mają kolorowe wstawki, trzeba uważać. Nieumiejętne zastosowanie wybielacz, może spowodować na nich mało estetyczne odbarwienia. W sytuacji, gdy tkanina firan jest brzydko odbarwiona na żółty kolor, trzeba namoczyć ją w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Jeśli na firanach są tłuste plamy, do wody można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń.
Jak sprawić, aby firany nie uległy uszkodzeniu w pralce? Na pewno przed włożeniem do pralki warto je złożyć w kostkę. Firanki z koronkami, falbanami i frędzlami zaleca się umieścić w specjalnej torbie przeznaczonej na tkaniny delikatne. Można też wykorzystać do tego celu po prostu poszewkę na poduszkę. W sytuacji, gdy materiał ma tasiemki lub elementy plastikowe, trzeba je na czas prania zdemontować. W jakiej temperaturze należy prać firanki i na ile obrotów ustawić urządzenie? Nie wskazane jest odwirowywanie firanek na wysokich obrotach. To skończyć się może bardzo źle. Należy ustawić delikatny program np. pranie delikatne lub pranie ręczne. Wtedy nie dojdzie do rozdarcia materiału czy mocnego zagniecenia tkaniny. Do prania firan wykorzystywane powinny być specjalne detergenty. Nie można jednak przesadzać z ich ilością. Mają się bowiem dobrze rozpuścić w wodzie.
Bębna pralki nie należy w tym przypadku przeładowywać. Zbyt duża liczba firan w środku sprawi, że nie dopiorą się one zbyt dobrze lub ulegną uszkodzeniu. Tego nikt nie chce. Oczywiście białych firanek nie można łączyć z ubraniami kolorowymi, bo to doprowadzić może do ich zafarbowania. Dla zapewnienia tkaninom bezpieczeństwa, sięgnąć można po produkty, których zadaniem jest ochrona materiałów przed zmianą koloru.
Jak prać firany, aby przez długi czas się dobrze prezentowały?
Jak często należy prać firanki? Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach się mieszka i jak bardzo firany są narażone na zanieczyszczenia. Zwykle robi się to 2-3 razy w roku, często przed świętami. Z drugiej strony firany szybko ulegają zanieczyszczeniom. Sprzyjają temu palenie papierosów, obecność smogu w powietrzu itd. Dotykanie tkanin nie pomaga, ale z drugiej strony trudno jest inaczej np. otwierać okno czy wychodzić na balkon.
W jakiej temperaturze powinno się prać firanki? Celem jest usunięcie z nich plam, ale jednocześnie nie mogą ulec np. skurczeniu. Optymalna wydaje się temperatura 30-40 stopni Celsjusza. Cieplejsza woda może delikatny materiał zdeformować.
Nie da się ukryć, że prawdziwą zmorą jest także prasowanie firanek. Często zajmuje wiele godzin. Dlatego warto zadbać o to, aby w czasie prania ich materiał nie zmiął się zbyt mocno. Jak to zrobić? Najlepiej złożyć firany w kostkę. Można też sięgnąć po wspomniany już worek do prania delikatnych tkanin. Jeśli mimo wszystko firany w czasie prania pogniotą się, dobrym pomysłem jest rozwieszenie jeszcze mokrej tkaniny. Materiał pozbywa się wtedy zagnieceń pod wpływem własnego ciężaru. Z drugiej strony firany nie mogą być zbyt mokre, bo to nie służy podłodze drewnianej i panelowej. Mokrych firan nie należy też wieszać w oknie w słoneczne dni. To może doprowadzić do ich zżółknięcia. W najtrudniejszych przypadkach sprawdzi się żelazko lub stacja parowa. Oczywiście, o ile daną tkaninę w ogóle można prasować.